Nepodceň výkonnostní marketing!

Rok praxe v marketingu je strašně málo, ale přeci jen jsem se za tu dobu něco naučil a dnes se s Vámi podělím o tom, jak je důležité nepodcenit hned na začátku podnikání propagaci na internetu. Mám hned dva příklady. Jeden ne příliš úspěšný a druhý, ze kterého jsem byl naprosto nadšený. Oba příklady se týkají dvou odlišných společností s odlišnými podmínkami na trhu. Koneckonců s neúspěchy a úspěchy se budeme setkávat celý život a je dobré se z obou příkladů poučit, abychom věděli jak to příště udělat ještě lépe!

Ne příliš úspěšný rok

Reklama na Googlu

Reklama na Googlu

Rok jsem pracoval ve společnosti poskytující internet ve dvou větších městech a přilehlých vesnicích. Zaměřovali jsme se na koncové zákazníky a to jak fyzické osoby tak firmy. Trh zde byla víceméně přesycený nabídkami jiných společností a co se týče inzerování ve službách Adwords (Google) nebo Sklik (Seznam), tak se jednalo až o povinnost. Mluvím konkrétně o proklikových kampaní, které vám při zadání určitých klíčových slov nabídnou stránky s vhodným obsahem, který právě hledáte. Většinou jsou první pozice obsazené s nabídkami podpořené reklamou viz obrázky.

Reklama na Seznamu

Reklama na Seznamu

Vrátím se ale k tématu. Proč jsem tedy považoval proklikovou kampaň za neúspěch? Prokliková kampaň v tomto případě nebyla dostatečná pro akvizici většího počtu zákazníků a „odlákání“ od konkurence. Museli jsme vytvořit marketingový mix, který zasáhne publikum hned na několika rovinách, a i přesto nebyli výsledky nijak uspokojivé. Zákazníci přibývali, ale ne tempem, který jsme předpokládali. Za povinnost inzerovat, jsem to vnímal především proto, že ostatní společnosti v podstatě dělali to samé, a pokud bychom neměli stejně agresivní marketingovou politiku, pak bychom časem přišli i o ten pomalý nárůst zákazníků a postupem času bychom šli i do červených čísel. To je i poučení, že pokud chceme vstoupit na trh s nějakým nápadem, měli bychom alespoň zkusit odhadnout poptávku, nabídku, nasycenost trhu a nebýt pak přehnaně optimističtí.

Druhý příklad a podvod se stránkami

Jednou se mi ozval kamarád Lukáš, jestli bych se jim podíval na stránky, že nejsou vidět ve vyhledávačích. SEO (Search Engine Optimization) pro mě není úplně neznámá zkratka a tak jsem si řekl, že jim pomůžu. Otevřeli si nové pánské holičství a potřebovali tak trochu pomoct. Při první schůzce jsem si zjistil podrobnosti a získal kontakty. Přičemž jsem také ale zjistil, že za jejich jednostránkový web dali 15 tisíc a měli v tom tedy i logo a snad i něco. Řekl jsem si OK je to relativně normální cena na dnešní dobu, pokud je ta stránka a logo tvořeno na míru od nuly. Chvilku jsem se tak hrabal ve stránkách, až jsem zjistil, že se vlastně jedná o šablonu a ani logo nebylo zrovna originální. Bylo snad převzaté z Freepik a jen mírně upravené. V podstatě si někdo naúčtoval za týdenní práci (a myslím, že to zvládl i pod 40 hodin) 15 tisíc aniž by stránky optimalizoval. Dle mého je to sprostota.

Přejděme ale opět k marketingu. Po té co jsme dali do kupy stránky, sociální sítě a podobné, přišla na řadě prokliková kampaň na Seznamu, Googlu a Facebooku. Výsledek? Měsíčně investují cca 2600 Kč, obrat se zvedl 35-40% a dostali lokální konkurenci trochu do problémů. Bavíme se zde opravdu o nárůst 35-40% (čísla si již přesně nepamatuji) konverzí tedy objednávek a stejně tak o návštěvnost stránek novými lidmi – tedy noví zákazníci. Holičství se tak dostalo do stabilní pozice, kdy se nemuseli obávat, zdali přežijí další měsíc a stejně tak dostali případný prostor pro další rozvoj. Své samozřejmě dělá i kvalita jejich služeb, jelikož již mají 92 recenzí s průměrným hodnocením 5 z 5 (nejlepší možné). Další výhodou bylo, že téma barbershopů je zrovna trendy a v okolí není příliš podniků, které by poskytovali stejné služby zaměřené pouze na pány.

Shrnutí

V obou případech hrála prokliková kampaň důležitou roli ať už pro udržení pozice na trhu, nebo pro čerstvý a úspěšný začátek. I tak může být prokliková kampaň černou dírou na vaše peníze, pokud si vše řádně nepřipravíte a to mluvím o stránkách, materiálech, strategii, publiku a podobném. Proto je lepší připravovat kampaně s někým zkušenějším. Jeden z nejdůležitějších bodů je nastavení sledování konverze a zde už musíte implementovat do vašich stránek kus kódu, který bude tyto konverze sledovat. Dozvíte se pak přesně nakolik jsou vaše investice do reklamy účinné a na kolik vás to přijde v nákladech. Není to nic jednoduchého a chvíli trvá než vše nastavíte. Pokud se přesto rozhodnete si vše dělat sami, obrňte se trpělivostí a hodně čtěte na webu. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.