Svět okolo – svět technologií

motherboardpatternNutná záhuba?

Není to tak dávno co Stephen Hawking prohlásil, že tvoření AI (umělé inteligence – robotů) nás jednou může přivést do záhuby. Málokterý článek se ale už zmiňuje, že mluví o období až 10 tisíc let a je tak možné, že se spíš stihneme pohřbít dřív pod vlastní hromadou odpadků. Toto tvrzení zakládám na zkušenosti z vlastní praxe. Stačí se podívat na hromádku obalů od čokolády vedle sebe.

I kdyby to bylo za kratší dobu, budu stále imponovat svým vzorům. Jsem opravdu velký fanda sci-fi a na toto téma je nespočet knih a filmů (Já robot, AI: umělá inteligence, Chappie, Star trek – postava Data, Animatrix, Matrix, Terminátor atd atd) a absolutní většina filmů má podobné téma. Než jej konkrétně definuji, chci říci, že mnoho z nich je velmi dobře zpracována po filosofické stránce a stejně jako Joules Vern předvídal svým způsobem budoucnost, pak i tato díla předznamenávají své. Co se týče ústředního tématu, vždy se rozebírá především náš náhled na život. Co jej definuje, jaká práva určité bytosti přiznáváme a případně jestli jsme schopni vůbec uznávat i něco jiného než pouze sebe. My lidé, často neuznáváme bytosti nám rovné a to zakládá konflikt a děj knihy/příběhu.

Zde může způsobit konflikt naše neochota ke změně, malá adaptabilita a intolerance. S tím vším bojujeme i dnes a nevidím důvod, proč by to nemohl být důvod našich rozkolů i v budoucnu. Pokud by nás tak AI mělo nahradit, pak by to nebylo kvůli tomu, že by stroje budoucna byli mnohem schopnější a fyzicky vybavenější, ale protože jsme a budeme pravděpodobné morálně zaostalejší. Ano, stroje budou muset projít určitým raným vývojem a pak se chvilku mohou chovat jako Skylink z Terminátora. Nakonec to bude ale naše zvyklost cenit si života (většinou si ho začneme vážit, až když jej skoro celý vymýtíme), která by nám měla zachránit populaci Homo sapiens sapiens, protože právě tyto zvyklosti a tyto morální hodnoty budeme i my předávat dále. Možná se to nezdá, ale naše morálka je v určitých momentech velice logická a tak její převoditelnost do algoritmu bude velice jednoduchá (narážím například na Kantův kategorický imperativ).

Je také pravděpodobné, že i přes velkou výpočetní kapacitu budou muset roboti čelit své fyzické křehkosti. Aktuálně můžeme svůj mobil vyprat i v pračce a je pravděpodobné, že to vydrží.  Na druhou stranu mají mikročipy svá fyzická omezení a ačkoliv se nám to nejeví na první pohled, náš biologický mozek dosahuje mnohem více výpočtů. Vlastně každá naše neuronová synapse je počítačem. V podstatě tak v hlavě máte výpočetní kapacity miliardy (a možná i více) našich stolních počítačů. Bohužel se sotva mozek zmůže fungovat jako alespoň klasická kalkulačka. 🙂

V bioinženýrství je tedy síla a budoucnost ale i slabé místo. Takovíto počítač s biologickými součástkami je náchylný na nemoci jako my sami. Zároveň tak můžeme říci, že budoucí roboti a umělá inteligence, nám pravděpodobně budou bližší než lidoopi a prasata svým genem. Dokud tak lidstvo neudělá jednu ze svých pitomostí, (jako skoro každý den) pak bychom se nemuseli teoreticky ničeho bát.

Pac a pusu

Zdroje:

Stephen Hawking, Elon Musk, and Bill Gates Warn About Artificial Intelligence – http://observer.com/2015/08/stephen-hawking-elon-musk-and-bill-gates-warn-about-artificial-intelligence/

Kantův kategorický imperativ – https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorick%C3%BD_imperativ

Umělý mozek (1): Program DARPA SyNAPSE – http://www.makropulos.cz/umely-mozek-program-darpa-synapse.htm#krit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.